Ogłoszenia duszpasterskie na V niedzielę Wielkiego Postu


Warning: getimagesize(/wojciech/wp-content/uploadshttps://wojciechnarynku.pl/wp-content/uploads/2020/03/krzyż.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /wojciech/wp-content/themes/total-3.6.0/framework/classes/image-resize.php on line 103
Krzyż
  1. Dziś V niedziela Wielkiego Postu. Zwyczaj zasłaniania krzyży w tę niedzielę zmierza do tego, aby obraz Jezusa ukrzyżowanego jeszcze mocniej zapadł w ludzkich sercach.
  2. W czwartek przypada 15 rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Choć nie jest to dzień, który szczególnie świętujemy, jednak codziennie w godzinie jego odejścia do Domu Ojca sprawujemy w naszym kościele Eucharystię. Dziś naszego świętego Rodaka i Krakowianina prosimy o wstawiennictwo i opiekę nad Kościołem, Polską i Krakowem.
  3. W pierwszy czwartek miesiąca wieczorem na Mszy świętej będziemy modlić się za wstawiennictwem św. Jana Pawła II o powołania kapłańskie i zakonne. Ten tydzień jest pierwszopiątkowy, pamiętajmy o intencjach wynagradzających Sercu Jezusowemu, a także w pierwszą sobotę miesiąca Niepokalanemu Sercu Maryi.
  4. Bazylika mariacka zaprasza od dziś do czwartku do włączenia się internetowo w Rekolekcje dla Krakowa. Szczegóły transmisji są na stronie internetowej. W zakrystii bazyliki mariackiej można nabyć wielkanocne baranki wspierając tym samym dzieła Caritas.
  5. Msze święte w naszym kościele, jest również wieczorna adoracja o godz. 20.00 z możliwością spowiedzi odbywają się bez zmian, z jednoczesnym zachowaniem limitu 5 osób i zasad obowiązujących podczas liturgii, które są wypisane przy wejściu do kościoła. Ksiądz arcybiskup przedłużył dyspensę od obowiązku udziału w niedzielnej Mszy świętej do odwołania.
  6. Podane zostały zasady korzystania z sakramentu pokuty w czasie epidemii. Zaleca się, by spowiedź odbywała się w osobnych pomieszczeniach, z zachowaniem odległości między penitentem a spowiednikiem i ograniczała się do zwięzłego wyznania grzechów. Trzeba też pamiętać, że zawsze, gdy wierni nie mają dostępu do kapłana i z tego powodu nie mogą skorzystać z rozgrzeszenia sakramentalnego, mogą uzyskać przebaczenie grzechów nawet śmiertelnych poprzez akt żalu doskonałego, tj. płynącego z miłości do Boga, wyrażony w szczerej prośbie o przebaczenie, takiej, jaką penitent jest obecnie w stanie podjąć i któremu towarzyszy stanowcze postanowienie, aby jak najszybciej przystąpić do spowiedzi sakramentalnej. Przypomina się jednocześnie, że zgodnie z przykazaniem kościelnym każdy wierny winien wyznać przynajmniej raz w roku grzechy ciężkie w sakramencie pokuty i nie trzeba tego wiązać z okresem świąt, natomiast czas Komunii świętej wielkanocnej trwa w tym roku od Środy Popielcowej (26.02.2020) do Niedzieli Trójcy Świętej (7.06.2020).
  7. Stolica Apostolska udzieliła również odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami wiernym zarażonym koronawirusem, a także pracownikom służby zdrowia, członkom rodzin i wszystkim tym, którzy opiekują się nimi, jak również wszystkim modlącym o ustanie epidemii, ulgę dla tych, którzy cierpią i zbawienie wieczne dla tych, których Pan powołał do siebie.
  8. W tym trudnym czasie trwającej epidemii starajmy się pozostawać w domach i ograniczać spotkania z innymi. Wyraźmy w ten sposób nasze świadectwo zatroskania o zdrowie i życie swoje i naszych bliźnich. Przyjmując te zalecenia tym usilniej prośmy Boga, by oddalił od nas wszelkie niebezpieczeństwo, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Codziennie w tej intencji odmawiamy modlitwę Pod Twoją obronę przed obrazem Matki Bożej ? XVII kopii ikony Salus Populi Romani, czyli ocalenia ludu rzymskiego, znajdującej się w głównym ołtarzu. Wszystkim, którzy trwają w tej intencji na modlitwie bardzo dziękuję.