2 Niedziela Wielkanocna, czyli Miłosierdzia Bożego
Dzisiejsza niedziela przypomina, że szczytem objawienia się Bożego Miłosierdzia jest misterium paschalne Chrystusa. Krzyż stanowi najgłębsze pochylenie się Boga nad człowiekiem, nad tym, co człowiek ? zwłaszcza w chwilach trudnych i bolesnych ? nazywa swoim losem ? napisał św. Jan Paweł II w encyklice ?Dives in misericordia?. Za to ?pochylenie się Boga nas nami? w tym trudnym czasie i miłosierdzie, jakie nam okazuje bądźmy zawsze wdzięczni.
W czwartek przypada uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, patrona Polski i naszego kościoła. Tradycja przypisuje temu świętemu pobyt w Krakowie i głoszenie Ewangelii, co zostało upamiętnione postawieniem już na przełomie X i XI wieku świątyni na Rynku. W tym dniu Msze święte będą jak zawsze w tygodniu. O godz. 15.15 Mszę świętą odprawi archiprezbiter Bazyliki Mariackiej ks. infułat Dariusz Raś, jako proboszcz parafii, na terenie której stoi nasz kościół. Będziemy modlić się za wszystkich, którzy nawiedzają nasz kościół i tutaj przychodzą się modlić i za wszystkich jego dobroczyńców, a także za śp. ks. Antoniego Okrzesika, rektora kościoła, który odszedł do wieczności w styczniu tego roku. Z uwagi na stan epidemii będzie to Msza święta z zachowaniem obowiązujących ograniczeń co do ilości uczestników.
W sobotę przypada święto św. Marka, Ewangelisty, patrona naszego Księdza Arcybiskupa, o którym w tym dniu szczególnie pamiętajmy.
Od jutra zmieniają się ograniczenia w ilości uczestników nabożeństw w kościołach i będą teraz uzależnione od wielkości powierzchni budynku. W naszym kościele zmieni się to niestety na niekorzyść i w nabożeństwach będą mogły uczestniczyć jedynie 3 osoby i celebrans, jednak w wielu świątyniach ta liczba znacznie się zwiększy, więc dla chętnych do udziału we Mszy świętej nie powinno już być trudności, zwłaszcza w ciągu tygodnia.
Msze święte i nabożeństwa w naszym kościele odbywają się bez zmian, z jednoczesnym zachowaniem limitu osób i zasad obowiązujących podczas liturgii, które są wypisane przy wejściu do kościoła. Przypominam, że uczestniczących w nabożeństwach obowiązuje zakrycie nosa i ust i zachowanie dwumetrowych odstępów. W dalszym ciągu jednak zachęcamy do ograniczenia w kontaktach z innymi, zwłaszcza nieznajomymi, aby w ten sposób ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby. Ksiądz arcybiskup przedłużył dyspensę od obowiązku udziału w niedzielnej Mszy świętej do odwołania.
Wszystkim, którzy mimo wszystko znajdują ochotę i czas na modlitwę w naszym kościele bardzo dziękuję. Jestem też wdzięczny za ofiary, które znalazły się w kościelnych skarbonkach.
Oprócz naszych stałych intencji: o odnowę moralną naszego miasta, w intencji Ojczyzny i naszej archidiecezji za przyczyną św. Jana Pawła II, codziennie modlimy się też o ustanie epidemii odmawiając modlitwę ?Pod Twoją obronę? przed obrazem Matki Bożej ? XVII kopii ikony Salus Populi Romani, czyli ocalenia ludu rzymskiego, znajdującej się w głównym ołtarzu. Wszystkim, którzy trwają w tej intencji na modlitwie bardzo dziękuję.