NOWOROCZNE ZMIANY U ŚWIĘTEGO WOJCIECHA

NOWOROCZNE ZMIANY U ŚWIĘTEGO WOJCIECHA

NOWOROCZNE ZMIANY U ŚWIĘTEGO WOJCIECHA

OD 1 STYCZNIA 2023

Po konsultacji z przedstawicielami kapłanów oraz osobami ze środowiska Św. Wojciecha od 2023 roku zostają wprowadzone zmiany w grafiku świątynnym.

Zmiany dotyczą głownie KAŻDEJ SOBOTY. W ten dzień nie będzie w kościele świętego Wojciecha żadnej celebracji liturgicznej.

Ta zmiana ma charakter głęboko symboliczny i bardzo praktyczny zarazem.

SYMBOL: Dni powszednie tygodnia są w odniesieniu liturgicznym związane z codzienną misją Chrystusa (nauczanie, uzdrawianie, liczne spotkania itp.). W liturgii dokonuje się to przez sakramenty (przede wszystkim Eucharystii i pokuty) oraz przez więź z Chrystusem podczas Adoracji. PIĄTEK upamiętnia mękę, śmierć i złożenie do grobu. SOBOTA jest dniem ciszy (Ciało Pana spoczywa w grobie). NIEDZIELA JEST DNIEM ZMARTWYCHWSTANIA.

Od poniedziałku do piątku celebracje i całodzienna Adoracja odnoszą się do misji Zbawiciela (szczególnie Sakrament Eucharystii i Pokuty). Sobota będzie dniem ciszy (bez celebracji i całodziennej Adoracji). NIEDZIELA rozpocznę się tradycyjnie adoracją o godz. 7.00 – co w piękny sposób będzie nawiązaniem do wyjścia Pana z grobu i Jego Zmartwychwstania, a Eucharystia będzie celebracją Paschalnego Baranka we wspólnocie. Spotkania po Eucharystii przy stole są agapą wspólnoty, na wzór spotkań pierwszych chrześcijan.

PRAKTYKA: . Rozeznawanie doprowadziło do wniosku, że jest potrzeba jednego dnia w tygodniu, by móc posługiwać w przestrzeni dbania o naszą świątynię (sprzątanie, remonty, montaże, układanie kwiatów, mycie podłóg itp.). W dotychczasowej sytuacji było to niemożliwe, gdyż trwała codziennie Adoracja. To sprawiało, że prawie wszystkie prace były wykonywane nocą, co powodowało również przemęczenie osób posługujących i pracujących. Sobota jest także dniem, który często jest poświęcony na różnego rodzaju działania duszpasterskie ze wspólnotami, które tworzą środowisko Św. Wojciecha, a których liczba się powiększa (za co chwała Panu!). I akcent wtedy zostanie położony na ten obszar.

Kościół w soboty będzie otwarty od godz. 9.00 do godz. 16.00.

Informujemy także, ze od 1 stycznia będzie zmiana w grafiku spowiedzi. Spowodowana jest ona potrzebą stworzenia możliwości spowiedzi choć w jeden dzień tygodnia w innych godzinach, by skorzystać mogły z niej osoby, dla których późne godziny wieczorne są zbyt wymagającym wyzwaniem. Spowiedź zatem w każdą ŚRODĘ będzie od godz. 16.30 do godz. 17.45, zamiast wieczorem. Nie będzie też sobotniego dyżuru, ze względu na zmiany o których mowa w punkcie pierwszym.

Podsumowując: od 1 stycznia 2023 roku rozkład nabożeństw wygląda następująco:

MSZA ŚWIĘTA

NIEDZIELE I UROCZYSTOŚCI: 12.15, 19.00 (w języku łacińskim), 21.37

W DNI POWSZEDNIE – OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU: 15.15, 21.37.

ADORACJA

CODZIENNIE: 7.00 – 21.20 (z wyjątkiem sobót)

SPOWIEDŹ

PONIEDZIAŁEK, WTOREK: 20.00 – 21.20

ŚRODA: 16.30 – 17.45

CZWARTEK, PIĄTEK: 20.00 – 21.20