Roraty 2020

2020.cdr

BETLEJEM, NAJMNIEJSZE JESTEŚ (Mi 5,1)

Roraty 2020

Nikły płomień roratki symbolizuje ?fiat? Maryi. Okruchy chleba wystarczą, by Bóg karmił sobą. Jedno spojrzenie potrafi dźwignąć nadzieję. Małe słowo wypowiedziane z serca ma moc budowania przyjaźni. Kubek gorącej herbaty podany z uśmiechem może stwarzać człowieka na nowo. Jaką moc ma to, co małe, najmniejsze? Jaka jest dziwna wielkość Kogoś, kto nie boi się tego, co maleńkie? Królestwo Miłości jest porównane do ziarnka gorczycy (Mt 13,31), Boga można odnaleźć w jednym z najmniejszych braci (Mt 25,40), mała wiara wystarczy by przenieść góry (Mt 17,5), wierność w rzeczy małej jest wiernością prawdziwą (Łk 16,10), a najmniejsze Betlejem i grota w polach skrywa Perłę życia (Mi 5,1n). Jak to jest, że Bóg nie boi się być taki mały, a my bardzo się tego boimy? Na czym polega szczęście miłości, która przychodzi i rozdaje się w małych sprawach?

Zapraszam do refleksji nad tymi pytaniami w jednym z najmniejszych kościołów naszego miasta podczas Mszy roratnich. Poszukamy tej odpowiedzi w czasie, gdy przeżywamy codzienność zamkniętą w zwykłych, ?małych? rodzinach, domach, sprawach, odizolowani od pełnego pulsu życia? Także w tej małości są okienka, przez które wpada światło nadziei.

Roraty w kościele świętego Wojciecha na Rynku będą odbywały się w każdy powszedni dzień Adwentu o godz. 6.30. Głośniczek włączany na zewnątrz będzie pomagał uczestniczyć w nich także przed świątynią i w jej bocznej kaplicy. W naszych dłoniach przez cały czas będziemy trzymać świece z płomieniem, który ? choć tak mały ? ogrzeje i rozświetli mrok nocy, zapowiadając Wschód Słońca. Po roratach dla każdego kakao i przekąska na wynos.