Spotkania z bł. Michałem Giedroyciem w kościele św. Marka

Maxresdefault

Dnia 7 listopada 2018 r. Ojciec Święty Franciszek zatwierdził trwający od wieków kult bł. Michała Giedroycia, zakrystiana z kościoła św. Marka Ewangelisty w Krakowie, i tym samym potwierdził, że jest on błogosławionym Kościoła Katolickiego. Dziękczynne uroczystości archidiecezjalne planowane są na dzień 8 czerwca 2019 r. w Bazylice Mariackiej.

Trwający przez wieki kult bł. Michała jest nie tylko potwierdzeniem jego świętości, ale także niezwykłej skuteczności jako patrona i wstawiennika. Wielu jednak nie zna go dobrze. Dlatego w ramach przygotowań do czerwcowego dziękczynienia całej Archidiecezji

Rektor kościoła św. Marka serdecznie zaprasza na spotkania w drugie piątki miesiąca. Eucharystię o godz. 18.30 w kościele św. Marka z błogosławieństwem relikwiami Błogosławionego poprzedzi o godz. 18.00 konferencja przybliżająca jego postać i duchowość.

Bł. Michał Giedroyć razem ze swoimi najbliższymi świętymi przyjaciółmi: Janem Kantym, Izajaszem Bonerem, Świętosławem Milczącym, Stanisławem Kazimierczykiem i Szymonem z Lipnicy tworzyli ?szczęśliwy wiek Krakowa? (felix saeculum Cracoviae). Jest sprawą i decyzją Opatrzności, że postacie tych wielkich świętych na nowo w naszych czasach przemawiają. Ich przyjaźń i świętość inspiruje nas do tworzenia ewangelicznego środowiska w Krakowie i odnowienia duchowej przyjaźni pomiędzy wspólnotami działającymi w mieście, w którym oni osiągnęli razem świętość. Pragniemy, aby znakiem tego przesłania Świętych było przekazanie relikwii Bł. Michała Giedroycia do miejsc kultu jego świętych przyjaciół.

W dniu 8 marca uroczyście przekażemy relikwie wspólnocie Bazyli Mariackiej, gdzie czczony jest Świętosław Milczący

Serdecznie zapraszam do udziału w spotkaniach, które przybliżą postać niezwykłego zakonnika i zakrystiana z naszego kościoła. Bł. Michał Giedroyć przez całe swoje życie zakonne był zakrystianem. Pełnił tę posługę czyniąc ?małe rzeczy w wielki sposób?, z tak wielką świadomością obecności Boga i z taką żarliwością modlitwy i ofiary, że był jednym z potężniejszych ewangelizatorów ówczesnego Krakowa. Ludzie schodzili się do niego tłumami. Prosili go o modlitwę i o radę, a te okazywały się niezwykle skuteczne. Dla swoich współbraci w zakonie był natomiast świadkiem dojrzałej miłości. Bł. Michał może na nowo pomóc rozbudzić w nas miłość do Chrystusa, do Liturgii, której z oddaniem na różny sposób służymy, i do tych, dla których jesteśmy często pierwszymi świadkami Ewangelii.